Co słychać na rynku pracy?

rynek pracy, niskie bezrobocie

Ubiegły rok przyniósł rekordowo niskie bezrobocie i rosnące pensje w wielu sektorach gospodarki. Obecny zbliża się do półmetka. Czas więc rzucić okiem na aktualne dane z rynku pracy. Czy trendy się utrzymują? Sprawdź najbardziej aktualne statystyki!

Pod koniec maja Główny Urząd Statystyczny opublikował raport „Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2018”. Można na jego podstawie wysnuć kilka wniosków na temat sytuacji na rynku pracy.

Zauważalne wzrosty wynagrodzeń

Jak podaje GUS, Polacy zarabiają coraz więcej, a wzrosty te wynoszą – w zależności od branży – średnio od 4,2% do 8,3%. Ogółem płace w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 10 osób wzrosły przeciętnie aż o 7,2% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W kwietniu 2018 przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło 4840,44 zł.

Warto tu przypomnieć, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w roku ubiegłym wyniosło 4271 zł, w 2016 – 4047 zł, a w 2015 roku 3899 zł. Pensje w Polsce rosną nieprzerwanie od lat. W ciągu ostatniej dekady średnie wynagrodzenie zwiększyło się o 1328 zł.

Przeciętne zatrudnienie także w górę

Na wzrosty wynagrodzeń istotny wpływ ma ogólna sytuacja na rynku pracy. W wielu branżach coraz trudniej o wykwalifikowanych pracowników, a firmy muszą o nich między sobą konkurować.

Przeciętne zatrudnienie wciąż rośnie: w kwietniu było wyższe o 3,7 w porównaniu z tym samym miesiącem roku poprzedniego. Liczba etatów w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 10 osób wyniosła 6 212 300.

Stopa bezrobocia nadal spada, choć wolniej

W kwietniu 2018 roku stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6,3 i w porównaniu z marcem spadła o 0,3 punktu procentowego. Rok wcześniej spadek był nieco większy – o 0,4, przy czym stopa bezrobocia w kwietniu 2017 wynosiła 7,6%.
Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, od 1991 roku w kwietniu nie zanotowano niższego wyniku.

150 tysięcy wakatów

Jak podaje GUS, na koniec pierwszego kwartału 2018 roku liczba wolnych miejsc pracy w firmach, które zatrudniają przynajmniej jedną osobę, przekroczyła 152 tysięcy. Poprzednio bariera 150 tysięcy wakatów przekroczona była jeszcze przed nadejściem kryzysu finansowego z 2008 roku.

Pracodawcy muszą się starać

Wszystkie te dane wskazują, że sytuacja jest wręcz wymarzona dla pracowników. Stosunkowo łatwo o pracę, a zatrudnieni mogąc przebierać w ofertach wywierają na pracodawców presję płacową. I to właśnie przedsiębiorcy miewają problemy ze skompletowaniem lub utrzymaniem swoich zespołów.

Jak twierdzi Anna Janowczyk z OLX Praca, sytuacja na rynku sprawia, że pracodawcy muszą nie tylko dbać o obecnych pracowników, lecz także umieć przyciągać kolejnych. – Dziś pracodawcy konkurują między sobą w kilku obszarach. Oczywiście najważniejszym argumentem przemawiającym do kandydatów jest wyższe niż u konkurencji wynagrodzenie. Jak wynika z badań na użytkownikach OLX pracownicy fizyczni coraz częściej zwracają uwagę także na stabilność zatrudnienia i stałe godziny pracy. Natomiast dla specjalistów i managerów bardzo ważne są atmosfera i rozwój zawodowy. – podsumowuje Anna Janowczyk.

rynek pracy 2018

Niebagatelne znaczenie przy poszukiwaniu pracowników ma także zasięg ogłoszenia. Dziś nie wystarczy już umieszczenie go na własnej stronie internetowej. Warto śledzić i porównywać zasięgi poszczególnych serwisów ogłoszeniowych. Dobrym pomysłem jest także promowanie ogłoszeń – zainwestowane w nie pieniądze znacznie zwiększają zainteresowanie ofertą. A to przekłada się na większą liczbę zgłoszeń od kandydatów.

Autor: Jarosław Krawczyk

Może ci się spodobać
Do kogo należy rynek pracy?
Millenialsi na rynku pracy

Zostaw komentarz

Twój komentarz*

Twoje imię*
Twoja strona www