Student pracujący

Oficjalnie powitaliśmy jesień. Zakończenie lata to jednocześnie koniec słodkiego lenistwa dla studentów, którzy lada chwila znów będą musieli stawić czoła uczelnianym obowiązkom. Dla wielu młodych ludzi nauka to nie jedyne wyzwanie, z którym przyjdzie im się zmierzyć.

Praktyka czyni mistrza

Student, który poświęca się wyłącznie studiowaniu, to gatunek na wymarciu. Duża część osób uczących się w uczelniach i szkołach wyższych łączy zdobywanie wykształcenia z pracą. Jest to nie tylko sposób na dodatkowy zarobek, ale także inwestycja w przyszłość i nauka samodzielności.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla osób studiujących jest praca dorywcza. Elastyczna forma zatrudnienia pozwala na godzenie nauki ze zdobywaniem doświadczenia zawodowego. Młodzi ludzie bardzo często poszukują swojej ścieżki kariery poprzez podejmowanie się wielu zajęć i korzystanie z możliwości sprawdzenia się na różnych stanowiskach. Studenci są świadomi, że wiedza teoretyczna, która nie jest poparta konkretnymi umiejętnościami nie stanowi dziś żadnej wartości dla potencjalnych pracodawców. Popularną wśród studentów formą zatrudnienia jest również praca zdalna, która umożliwia wykonywanie obowiązków zawodowych bez konieczności dojazdu do biura.

Prace dorywcze dla studentów

Istnieje całe mnóstwo możliwości dla studentów, poszukujących dodatkowego zajęcia. Coś dla siebie przy odrobinie zaangażowania znajdą zarówno osoby, którym zależy głównie na podreperowaniu budżetu, jak chcące wzmocnić swoją pozycję w oczach przyszłych pracodawców.

Dużym zainteresowaniem wśród osób studiujących cieszą się oferty praktyk i stażów. Dają one szansę na spróbowanie swoich sił w wybranym środowisku zawodowym i zdobycie kompetencji, które mogą stanowić przewagę podczas konkurowania o wymarzone stanowisko w przyszłości. Programy praktyk i stażów to cenne doświadczenie, które nie tylko pozwala na zdobycie wpisu do CV, ale przede wszystkim pomaga w budowaniu ścieżki zawodowej. Niewątpliwym plusem jest również okazja do nawiązania wartościowych kontaktów i możliwość zatrudnienia po zakończeniu praktyki zawodowej.

Alternatywą do praktyk i stażów są prace, których studenci podejmują się wyłącznie w celach zarobkowych. Zaliczają się do nich przeważnie mniej wymagające zajęcia, które nie są związane z przyszłym kierunkiem kariery zawodowej. Warto jednak mieć na uwadze, że nawet tego typu aktywność zawodowa uczy samodzielności i odpowiedzialności, które są postrzegane jako ogromna zaleta u młodych ludzi, wchodzących na rynek pracy.

Bez względu na to jaki rodzaj pracy dorywczej wybierają studenci, zdecydowana większość z nich korzysta z podobnych źródeł podczas jej poszukiwania. Największą popularnością cieszą się oczywiście internetowe serwisy rekrutacyjne. Młodzi ludzie szukający zatrudnienia chętnie korzystają również z możliwości, jakie dają im media społecznościowe, takie jak Facebook czy LinkedIn.

Autorka: Aleksandra Frątczak

 

Może ci się spodobać
staż dla studentów
Czego pragną studenci?
rynek pracy, niskie bezrobocie
Co słychać na rynku pracy?

Zostaw komentarz

Twój komentarz*

Twoje imię*
Twoja strona www