Do kogo należy rynek pracy?

Obecna sytuacja na rynku pracy wzbudza wiele emocji. Coraz głośniej mówi się o rynku pracownika i problemach, z jakimi muszą mierzyć się pracodawcy. W jakich branżach możemy zaobserwować wspomniane zjawisko i w jaki sposób radzą sobie z nim zatrudniający?

Specjaliści w cenie

Dzisiejsi pracodawcy zgłaszają ogromne zapotrzebowanie na pracowników, którzy posiadają konkretny zestaw kwalifikacji i kompetencji. Dotyczy to głównie wąskich specjalizacji oraz stanowisk wyższego szczebla, ale nie tylko! Wśród najbardziej poszukiwanych zawodów w 2017 roku znajduje się m.in. kierowca ciężarówki, pielęgniarka, spawacz oraz księgowy.

Nie powinno zaskakiwać, że szczególnie cenni i pożądani są obecnie specjaliści branży technicznych oraz informatycznych, tacy jak programiści, graficy czy java developerzy. Z czego to wynika? Oczywiście z bardzo dynamicznego rozwoju technologii, które są wykorzystywane do realizowania większości procesów w niemal każdym, współczesnym przedsiębiorstwie. Od umiejętności pracowników działu IT bardzo często zależy sukces i rozwój całej firmy.

Konkurencja wśród pracodawców

Chęć pozyskania najlepszych specjalistów wymagających branży wiąże się z koniecznością przedstawienia im oferty zatrudnienia, która będzie atrakcyjniejsza od propozycji konkurentów. Pracodawcy konkurują między sobą na wielu różnych płaszczyznach. Najbardziej oczywistym sposobem przyciągnięcia pożądanych kandydatów jest zaoferowanie im wyższego niż inni wynagrodzenia. Specjaliści, na których jest obecnie największe zapotrzebowanie, mogą liczyć na godne pozazdroszczenia zarobki.

Pracodawcy konkurują między sobą nie tylko na poziomie oferowanych wynagrodzeń. Do najczęściej wykorzystywanych przez zatrudniających argumentów należy elastyczny czas pracy, atrakcyjne benefity pozapłacowe, możliwości rozwoju oraz przyjazna atmosfera miejsca pracy. Pożądani specjaliści coraz częściej mogą liczyć na oferty skrojone na miarę indywidualnych oczekiwań, co stawia ich w niezwykle komfortowej sytuacji – w przeciwieństwie do pracodawców, którzy muszą dostosować się do nowych, bardziej “kosztownych” realiów.

Specjaliści, na których panuje największe zapotrzebowanie, są coraz bardziej świadomi swojej wartości. Wiąże się to ze wzrostem wymagań stawianych potencjalnym pracodawcom. Nowe realia na rynku pracy dają cennym fachowcom możliwości odważnego negocjowania warunków i przebierania w licznych ofertach zatrudnienia.

Autorka: Aleksandra Frątczak

Może ci się spodobać
Student pracujący
Ukraińcy na polskim rynku pracy
Ukraińcy na polskim rynku pracy

Zostaw komentarz

Twój komentarz*

Twoje imię*
Twoja strona www