Millenialsi na rynku pracy

Normą stało się, że młodzi ludzie, stojący u progu kariery zawodowej, szukają pracy i staży zawodowych już na studiach. Są świadomi tego, że samo ukończenie uczelni wyższej nie gwarantuje zatrudnienia i nie daje pewności lepszego startu w dorosłość. Pracodawcy coraz częściej oczekują od osób rozpoczynających karierę zawodową doświadczenia i praktyki. Czy takim wymaganiom jest w stanie sprostać pokolenie Y, które wkracza właśnie na rynek pracy? Kim są tzw. millenialsi, jak poszukują pierwszej pracy i jakie mają oczekiwania?

Postanowiliśmy sprawdzić jacy są młodzi, szukający zatrudnienia. Wyniki ankiety, przeprowadzonej wśród użytkowników w wieku 18-30 lat i poszukujących pracy na OLX Praca pokazują, że nie tacy millenialsi straszni jak ich malują.

Słów kilka o pokoleniu Y

Mówi się, że są waleczni, odważni i przebojowi, ale także aroganccy, egoistyczni i pełni obaw przed dorosłością. Urodzeni w latach 1980 – 2000 millenialsi to osoby, które miały szansę dorastać i rozwijać się w wolnym kraju, nieznające niemal żadnych ograniczeń i przeciwwskazań do realizacji swoich planów. Nie doświadczyli rzeczywistości, w której każdy dostawał pracę, a bezrobocie niemal nie istniało. Millenialsów stać na wiele, a ich upór może zadziwiać.

Generacja świata wirtualnego

Przedstawiciele pokolenia Y słyną z tego, że nie wyobrażają sobie życia bez Internetu. Ma to swoje odzwierciedlenie także w formie poszukiwania przez nich zatrudnienia. Aż 86% użytkowników rozglądających się za pierwszą pracą na OLX ma od 18 do 24 lat. Prawie połowa rozpoczyna swoją aktywność zawodową jeszcze podczas studiów. Bardzo cieszy fakt, że ponad połowa deklaruje również, że szukanie pracy za pośrednictwem serwisu zajęło im nie więcej niż 3 miesiące, co świadczy o imponującej skuteczności rekrutacji on-line.

Elastyczność młodych pracowników

Znakiem szczególnym millenialsów jest umiejętność dostosowywania się do danej sytuacji. Najmłodsze pokolenie pracowników wykazuje dużą elastyczność w kwestii formy zatrudnienia. Najczęściej oczekują umowy o pracę (42%), ale również pracy na umowę zlecenie (22%) oraz umowy o staż (15%). Co ciekawe, wśród ankietowanych znalazły się także osoby, które są gotowe pracować bez umowy (7%).

Choć pokolenie Y nie jest chętne przeprowadzać się dla pierwszej pracy, aż 64% ankietowanych jest skłonnych dojeżdżać do miejsca zatrudnienia. 17% użytkowników nie ma nic przeciwko dojazdom nawet do 50 km.

Mit o oczekiwaniach finansowych

Istnieje przekonanie, że millenialsi posiadają nierealistyczne oczekiwania finansowe. Tymczasem wyniki ankiety tego nie potwierdzają. Prawie połowa użytkowników poddanych badaniu oczekuje wynagrodzenia w wysokości od 1 500 do 2 000 złotych netto, a prawie jedna trzecia oczekuje zarobków w wysokości od 2 000 do 3 000 złotych na rękę.

Jakie ogłoszenia przykuwają wzrok millenialsów?

Do najczęściej odwiedzanych, przez poszukujących pierwszej pracy należą ogłoszenia w kategoriach administracja biurowa i gastronomia. Dużą popularnością cieszą się również oferty pracy na stanowiskach kasjerów i ekspedientów. Kryterium, które zwraca uwagę na samym początku jest lokalizacja miejsca pracy. Większość ankietowanych zadeklarowało, że jest to najbardziej istotny element ogłoszenia rekrutacyjnego. Ważne okazały się także wymagania wobec kandydata na danym stanowisku i wymiar czasu pracy. Jak wspominamy wyżej, mniej ważne dla młodzieży poszukującej zatrudnienia jest wynagrodzenie oraz rodzaj umowy.

Choć młode pokolenie może być w oczach wielu pracodawców trudne do zrozumienia, zdecydowanie zasługuje na szansę. Millenialsów cechuje imponująca odwaga, przebojowość oraz chęć rozwoju. Ich elastyczność i gotowość do nauki czyni z pokolenia Y pracowników, którzy wniosą do każdej firmy element świeżości i pozytywnej energii.

Autorka: Aleksandra Frątczak

Ankieta została przeprowadzona w serwisie OLX Praca w październiku 2016 roku i wzięło w niej udział 3651 osób.

Może ci się spodobać
Student pracujący
rynek pracy, niskie bezrobocie
Co słychać na rynku pracy?